lg electronics / smartportal.pl

Globalny producent sprzętu elektronicznego LG Electronics ogłosił wyniki finansowe za pierwszy kwartał tego roku. Technologiczna firma z Seulu w tym okresie zanotowała ponad 13 mld dolarów przychodów i ponad 800 dolarów zysku.

Szefowie południowokoreańskiego producenta sprzętu elektronicznego i gospodarstwa domowego mogą być zadowoleni. LG Electronics w pierwszym kwartale tego roku zanotowała rekordową sprzedaż oraz największy w historii firmy zysk w tym okresie. Co więcej, gigant z Seulu dokonał tego pomimo spadku przychodów. Te zaś w pierwszym kwartale były o 1,09 proc. niższe niż przed rokiem. W komunikacie prasowym LG podkreśla, że „wykręcenie” takich wyników korporacyjnych odzwierciedla „poprawę struktury kosztów w głównych jednostkach biznesowych”. Tyle, jeżeli chodzi o globalne wyniki finansowe grupy LG Electronics. Jak jednak wyglądają wyniki w przypadku poszczególnych spółek-córek, które produkują określone kategorie sprzętu elektronicznego?

Sprzęt AGD i klimatyzacja LG – wyniki sprzedażowe mocno w górę

Spółka LG Home Appliance & Air Solutions Company, która zajmuje się produkcją sprzętu domowego oraz klimatyzatorów, w pierwszym kwartale tego roku zarobiła na czysto 647,3 mln dolarów, czyli można powiedzieć, że jest ona lokomotywą finansową całej grupy LG. Zysk taki udało się odnotować tej spółce przy przychodach na poziomie 4,86 mld dolarów.

LG Electronics podkreśla, że w przypadku tej spółki był to najwyższy kwartalny przychód i zysk w historii działalności tej jednostki biznesowej. Sam zysk operacyjny w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej wzrósł o ponad 30 proc.

Sprzedaż sprzętu tych kategorii była szczególnie wysoka w Europie oraz Azji, gdzie rok do roku wzrosła odpowiednio o 11 proc. i 26 proc. LG Electronics podaje w komunikacie, że wzrosty sprzedaży dotyczyły przede wszystkim suszarek do ubrań, oczyszczaczy powietrza i odkurzaczy.

Domowa rozrywka – delikatnie w dół

Spadek wyników finansowych odnotowała za to spółka LG Home Enternainment Company, która produkuje m.in. telewizory czy sprzęt audio. Firma ta zanotowała 309,27 mln dolarów zysku i wynik taki jest o 3 proc. niższy niż przed rokiem. Spadek sprzedaży telewizorów LG tłumaczy m.in. niskim popytem oraz brakiem globalnych wydarzeń sportowych w omawianym okresie. Jednak w porównaniu z kwartałem poprzednim zysk wzrósł. Jest to zasługa restrukturyzacji kosztu oraz wyższej efektywności akcji marketingowych.

Grupa LG Electronics liczy jednak, że w kolejnych kwartałach 2019 roku wyniki sprzedaży produktów z tego segmentu jeszcze poszybują. Wzrost ma wygenerować wprowadzenie na rynek produktów klasy premium, np. telewizorów OLED, NanoCell oraz Ultra HD.

Smartfony LG – słabiutka sprzedaż

Z kolei spółka LG Mobile Communications Company uzyskała 1,34 mld dolarów przychodu i 181 mln dolarów zysku. Technologiczna grupa podkreśla jednak, że „LG kontynuuje odbudowę swojej działalności w zakresie smartfonów”. Co więcej, firma z Seulu spodziewa się, że wprowadzenie to sprzedaży smartfona LG V50ThinQ 5G przyniesie poprawę wyników sprzedażowych już w drugim kwartale tego roku. Z drugiej strony grupa LG przenosi produkcję smartfonów z Korei Południowej do Wietnamu i liczy, że uda jej się zaoszczędzić na tej operacji.

Pozostałe dwie firmy z grupy LG Electronics – LG Vehicle Component Solutions oraz LG Business Solutions – w pierwszym kwartale łącznie uzyskały przychody na poziomie ponad 1,7 mld dolarów. Grupa nie podała jednak informacji o zysku pierwszej z wymienionych firm, co może świadczyć o tym, że był on niewielki albo że nie było go wcale. Z kolei druga spółka zarobiła nieco ponad 49 mln dolarów i w tym przypadku zysk był o 272 proc. wyższy niż w kwartale poprzednim, ale o 3 proc. niższy niż w analogicznym okresie 2018 roku.

Redakcja